Röyksopp - historie

Torbjorn Brundtland (10. 5. 1975) & Svein Berge (přesné datum narození neznámé, kupodivu).

Torbjorn a Svein se potkali jako spolužáci v Tromso, na začátku 90. let je spojovalo experimentování s elektronickou hudbou. Název Röyksopp si však dali až poté, co se znovu potkali v Bergenu, v norském doupěti elektronické hudby. První singly („Eple", „Poor Leno", „Remind Me" a „Sparks") byly vydány na nezávislém labelu Tellé, debutová deska Melody A.M. už byla v režii britského Wall of Sound. Rostoucí slávu výrazně přiživovala experimentální videa, klip k písni „Remind Me" zvítězil v kategorii Nejlepší hudební video na MTV Europe Music Award v roce 2002. Ten samý rok obdrželi další tři nominace, a to v kategoriích Nejlepší norský počin, Objev roku a Nejlepší taneční počin. Ani jednu však neproměnili. Jejich vůbec první singl „So Easy“ byl použit v reklamě na T-Mobile.

Druhé studiové album The Understanding s pilotním singlem „Only This Moment“ vyšlo 12. července 2005 na americkém labelu Astralwerks. Klip k písni „Only This Moment“ zobrazuje momenty z pařížských protestů v květnu 1968. Singl „Follow My Ruin“ se objevil na soundtracku k počítačové hře FIFA 06, singl „What Else Is There?“ ve filmech Cashback a Meet Bill. Čeští a slovenští televizní diváci ho pravděpodobně znají z reklamního spotu mobilního operátora O2.

Album Röyksopp's Night Out bylo nahráno na koncertě v domácím Oslu v listopadu 2005 a obsahuje devět písní. Najdete na něm taneční verzi singlu „Sparks“ a cover písně „Go with the Flow“, jejíž původní verze pochází od Queens of the Stone Age.

Back to Mine (Volume 25) je kompilace od Röyksopp vydaná v rámci DJské seance Back to Mine. Jedná se o pořad, ve kterém vlivní umělci elektronické hudby mixují kompilace dle svého uvážení (v minulosti např. Groove Armada, Faithless, Carl Cox nebo Tricky). Od Röyksopp pochází jediná skladba „Meatball“, vydaná pod pseudonymem Emmanuel Splice. Jde o remix písně „North Star/Platinum Finale" od Mike Oldfielda.

Nové album Junior je vychází 23. března 2009, opět na americkém labelu Astralwerks. Pilotní singl „Happy Up Here“ vyšel v digitální podobě v lednu 2009.

Na srpen/září 2009 je pro fanoušky připravena instrumentální podoba desky Junior pod logickým názvem Senior. Ohledně tohoto alba nejsou známy žádné podrobnější informace, ale hned jak budu vědět, tak doplním.

Zdroj: wikipedia.com

Copyleft (c) 2009 Kopyright Liberation Front - pod vlivem slivovice a absintu