Röyksopp - Junior (březen 2009)
Trvalo to čtyři roky. Následovník veleúspěšného debutu Melody A.M. a neméně dobrého The Understandig. Jedou Röyksopp stále ve svém severském stylu, který je proslavil, nebo zkouší něco nového?
Junior je jiný. Je z něj cítit hravost a obrovská veselost. Není to úplně klasický ambientní a elektronický Röyksopp styl nastavený v Melody A.M., tentokrát je to spíše elektro-pop.
Svein Berge k tomu říká, "Pokud bylo Melody A.M. pohodovou cestou k nedělnímu odpoledni a The Understanding bylo cestou rychlejší s více chytlavými melodiemi, potom je třetí album směsicí obou." Má pravdu.
Hudební podklad nových skladeb tíhne spíš k první desce. Z té druhé si bere především silné ženské vokály. Juniora představuje téměř dvorní zpěvačka Anneli Drecker spolu s Robyn, Lykke Li a Karin Dreijer ze skupiny The Knife (její hlas si určitě pamatujete z What else is there?), která tentokrát hostuje ve dvou skladbách.
1. Happy up here (2:44)
Pilotní singl, který ukazuje směr, jakým míří hudební styl celé desky. Nejveselejší skladba, typická roztleskávačka na koncerty. Na ní je nejvíc cítit vliv Melody A.M., je to takový Eple v novém kabátě.
2. The girl and the robot (ft. Robyn) (4:29)
Velmi pravděpodobný druhý singl, chytlavá melodie a vokál. Připomíná to Kylie M. v jejích nejsvětlejších momentech. Jasný pop hit!
3. Vision One (5:00)
Překvapivý track, který fanoušci už dávno znají. Jedná se totiž o tři roky starý remix pro japonskou zpěvačku Eri Nobuchika, jen s anglickým textem v podání Anneli Drecker. Zástupce čistého elektra, při komponování museli točit sekvencery jako o život ;)
4. This must be it (feat. Karin Dreijer-Andersson) (4:42)
Pro mě nejlepší vokální skladba alba! Chytlavé jako ocumlaná hašlerka. Při poslechu vás to bude nutit pokyvovat hlavou do rytmu. Thumbs up!
5. Röyksopp Forever (5:00)
Epická skladba s nádhernými smyčci, která půlí celé album. Nejtypičtější basový zvuk Röyksopp (včetně vysamplovaného racka jako z Istambul Forever Take remixu Poor leno). Stylově odpovídá Alpha Male z The Understanding.
6. Miss it so much (feat. Lykke Li) (5:02)
Příjemná, mírně ambientní melodie, kterou podporuje zasněný hlas Lykke Li.
7. Tricky Tricky (feat. Karin Dreijer-Andersson) (5:59)
Syntezátory a sekvencery v plné polní spolu s generálským "štěkáním" Karin Dreijer. Kdybych měl vybrat nejslabší skladbu na desce, tak je to bohužel právě tato.
8. You don't have a clue (feat. Anneli Drecker) (4:33)
Další ambientní skladba s nádherným refrénem Anneli Drecker, kterou doprovází piáno a ke konci uzavírají smyčce.
9. Silver Cruiser (4:36)
Instrumentální piánko jako vystřižené z Tristesse Globale. Ukazuje na blížící se konec desky.
10. True to Life (5:50)
Ze začátku to zní jako poměrně standardní věc, ale poslední 2 minuty to neskutečně nakopnou. Paráda!
11. It's what I want (feat. Svein & Torbjorn) (3:06)
Jediná skladba s mužským vokálem, zato premiérově chlapci sami za sebe! Popěvek "It's what I want" shrnuje smysl celé desky. Ano, tohle je to, co chci! A Svein & Torbjorn to dobře vědí a proto si na druhou půlku roku připravili pokračování v podobě desky Senior. Ta by měla být temnější a dospělejší podobou veselého Juniora. A za to chlapci děkujeme!
12. Were you ever wanted (feat. Lykke Li) (5:37)
Bonusová skladba pouze na japonském vydání desky. Naprosto výborný a hlavně nový zvuk, který jsem u Röyksopp ještě neslyšel. Je to něco jako Röyksopp říznutí Daft Punk. Brát všema deseti!
* Across The Graveyard (4.23)
Další bonus, tentokrát v pouze digitální podobě na iTunes music store. Ambientní skladba s jemným šepotem "Across The Graveyard" Dokázal bych si ji představit na chystaném Seniorovi.
Martin dává Juniorovi zcela nekritických 9.5/10!
Copyleft (c) 2009 Kopyright Liberation Front - pod vlivem slivovice a absintu